ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami.
ZDR. FORUM
Menu
ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumovForum
Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja
Seznam članovSeznam članov
Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov
Registriraj seRegistriraj se
Tvoj profilTvoj profil
Zasebna sporočilaZasebna sporočila
PrijavaPrijava/Odjava

Iskalnik

Napredno iskanje

Povezave
Brezplačen forum
Registracija domene
Spletno gostovanje

Kdo je z nami?
[ Administrator ]
[ Moderator ]


Google Search
Google

http://www.phpbb.com



Revmatoidni artritis

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> POMOČ - bolnim
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 26 Maj 2007 09:14    Naslov sporočila: Revmatoidni artritis Odgovori s citatom

Revmatoidni artritis


Raziskava na področju bolečin, ki spremljajo revmatoidni artritis
Raziskovalci z Univerze v Liverpoolu so odkrili novo možnost odprave bolečin, ki spremljajo revmatoidni artitis.

Bolniki z revmatoidnim artritisom trpijo zaradi vnetja in bolečin v sklepih, ki jih deloma povzročajo tudi nevtrofilci, ena od vrst belih krvničk. Nevtrofilci obenem izločajo tudi velike količine toksinov, ki lahkopovzročijo poškodbe sklepne ovojnice in sklepnega hrustanca.
Britanski znanstveniki so ugotovili, da lahko preprečijo škodljivo delovanje nevtrofilcev, ne da bi hkrati zmanšali odpornost organizma proti okužbam. Ugotovili so, da nevtrofilci po vezavi protiteles na eno izmed molekul na njihovi površini prenehajo izločati toksine.
Raziskovalci menijo, da bi lahko na ta način zdravili revmatoidni artritis brez hudih neželenih učinkov.

Osteoartroza zadnjih členkov prstov rok.


Ko boli in trga v sklepih

Revmatične bolezni si ljudje zelo pogosto napačno razlagajo. Prepričani so, da je revmatična bolezen vsako zbadanje in trganje po sklepih, mišicah in drugih delih telesa. Pogosto pa gre le za t.i. revmatične težave, ki so sicer lahko podobne posameznim revmatičnim boleznim, vendar to niso. Prim. Mojca Kos-Golja, dr. med s kliničnega oddelka za revmatologijo v Bolnici dr. Petra Držaja, nam je razložila katere so najpogostejše revmatične bolezni in kako jih zdravimo. Največkrat smo krivi sami

Revmatične težave dostikrat povzročajo dolgotrajno sedenje in nepravilni telesni položaji pri delu, telesna nedejavnost, prevelike telesne obremenitve, nepravilna prehrana, ki povzroča debelost, kar obremenjuje velike sklepe in hrbtenico, pretirana in letom neprilagojena športna dejavnost, psihične obremenitve in stresi. Revmatične težave si torej ljudje dostikrat nakopljemo sami. Zato naj vsak posameznik ugotovi, kaj dela narobe in kaj bi moral storiti, da bi težave zmanjšal ali celo odpravil, kar velja tudi za ugotovljene revmatične bolezni. To je dostikrat možno s spremembo načina življenja: večjo telesno dejavnostjo, zdravo prehrano, zmanjšanjem telesne teže, razbremenitvijo pri delu, športu, zmanjšanju ali odpravi psihičnih obremenitev.

prim. Mojca Kos-Golja, dr. med

Katere so najpogostejše revmatične bolezni?

Skupine najpogostejših revmatičnih bolezni so :

osteoartroza sklepov in hrbtenice,
zunajsklepni revmatizem,
vnetne revmatične bolezni sklepov in hrbtenice,
s kristali povzročena sklepna vnetja,
sistemske bolezni vezivnega tkiva.
Revmatičnih bolezni, ki so danes že natančno opredeljene in razvrščene, je več kot sto. Delimo jih v pet velikih skupin. Med seboj se razlikujejo po bolezenskem dogajanju, simptomih, znakih, diagnostičnem opredeljevanju in zdravljenju. Poleg sklepov so lahko prizadeti tudi razni organi, tkiva ali vse telo. Določene revmatične bolezni prizadenejo že otroke, druge se pojavljajo v starosti, nekatere so pogostejše pri ženskah, druge pri moških. Za večino revmatičnih bolezni ne vemo, kaj jih sproži. Zmotno je npr. prepričanje ljudi, da revmatične bolezni sproži izpostavljanje mrazu, vlagi in podobno.


Osteoartroza sklepov in hrbtenice je zelo pogosta revmatična bolezen starejših. Začetno bolezensko dogajanje poteka na sklepnem hrustancu. Najpogostejša je na kolku in kolenu, lahko nastane tudi na malih sklepih rok, vratnem in križnem delu hrbtenice. Sklepne bolečine so prisotne ob večjih obremenitvah, v mirovanju pa pri napredovali bolezni. Sklep se lahko odebeli, postane slabše gibljiv, tipno je škripanje.

Osteoartroza zadnjih členkov prstov rok.

Zunajsklepni revmatizem prizadene vezi, kite, kitne ovojnice, sluzne vrečke, nasadišča kit in mišic na kosteh, ki so boleči, lahko tudi otekli. Najbolj poznani bolezni iz te skupine sta npr. »teniški komolec« in vnetje nasadišča Ahilove kite. V to skupino sodi tudi t.i. sindrom fibromialgije, kjer se pojavljajo razpršene bolečine po telesu in še številne druge težave.

Večja skupina so vnetne revmatične bolezni, najpogostejši je revmatoidni artritis. Povzroča boleče somerne otekline na malih sklepih prstov rok, stopalih in zapestjih, kasneje na vseh sklepih, slabšo gibljivost in sklepne deformacije. V to skupino sodijo tudi spondiloartritisi, ki prizadenejo razne sklepe in/ali hrbtenico. Ena od teh bolezni se imenuje ankilozirajoči spondilitis, ki povzroča nočne bolečine v križu, kasneje v vsej hrbtenici, ki se zmanjšajo po razgibavanju. Zaradi nalaganja kalcija hrbtenica postopoma otrdi. Sem sodi še psoriatični artritis, to je revmatično vnetje sklepov, redkeje hrbtenice, ki je pridruženo kožni luskavici. Reaktivni artritisi se pojavljajo po okužbah dihal, sečil in črevesja ter praviloma postopoma minejo. Revmatično vnetje sklepov in hrbtenice se lahko pojavi tudi pri vnetnih črevesnih boleznih, to so enteropatični spondiloartritisi.

Revmatoidni artritis,otekla zapestja, osnovni in srednji členki prstov rok.

S kristali povzročena sklepna vnetja povzročajo različni kristali, ki se odlagajo v raznih delih sklepa ter povzročajo akutna, zelo boleča sklepna vnetja. Najpogostejša bolezen iz te skupine je protin ali putika ali urični artritis, ki ga povzročajo uratni kristali. Bolezen je pogostejša pri mladih moških. Običajno je prvi napad protina na osnovnem sklepu nožnega palca. Psevdoprotin je tudi s kristali povzročeno sklepno vnetje, najpogosteje zapestij, kolen in ramen, pri katerem so »krivci« za sklepno vnetje kristali kalcijevega pirofosfata.

Sistemske bolezni vezivnega tkiva so redkejše revmatične bolezni. Najpogostejši je sistemski eritematozni lupus, ki lahko prizadene krvne celice, kožo, sklepe, ledvice in pljuča. Sem sodi tudi Sjögrenov sindrom, ki prizadene predvsem solzne žleze in žleze slinavke, kar povzroča suhost ust in oči, prisotni so še razni drugi znaki. Vnetne bolezni mišic povzročajo mišične bolečine in nemoč nekaterih mišičnih skupin. Sistemska skleroza povzroča otrdelo kožo, spremembe na prebavilih, pljučih, redkeje ledvicah. Posebna skupina so sistemski vaskulitisi, kjer so prizadete različno velike žile raznih organov in tkiv, nastanejo razne telesne spremembe, lahko tudi odpoved posameznih organov.

Kako zdravimo revmatične bolezni?

Danes imamo na voljo razne postopke in učinkovita zdravila, ki umirjajo sklepno vnetje, preprečujejo poškodbe sklepov, organov in tkiv, ki so lahko posledica revmatičnih bolezni. Pri zdravljenju je nujno potrebno dobro sodelovanje bolnika. Razmisliti mora o življenjskem stilu, opazovati telo in gibalne organe, ugotoviti napake in presoditi, kaj mora za zmanjšanje težav storiti tudi sam.


Zdravljenje revmatičnih bolezni je seveda različno, včasih je preprosto (tudi brez zdravil), drugič zelo zahtevno. Glavni cilji zdravljenja so lajšanje bolečin, umirjanje sklepnega vnetja, izboljšanje sklepne gibljivosti, preprečevanje deformacij, okvar raznih tkiv in organov. Predvsem pri vnetnih revmatičnih boleznih je zelo pomembna vsakodnevna telesna vadba. Pri osteoartrozi npr. lajšamo bolečine s protibolečinskimi zdravili, ki jih imenujemo analgetiki. Zdravila, ki delujejo proti bolečinam in umirjajo sklepno vnetje, so nesteroidni antirevmatiki, ki jih predpisujemo predvsem pri vnetnih revmatičnih boleznih.

Nesteroidni antirevmatiki so lahko nevarni zaradi možnih neželenih učinkov, predvsem na zgornjih prebavilih in srčno-žilnem sistemu. Vselej je potrebno skrbno prebrati navodilo za uporabo zdravil in se posvetovati z zdravnikom, če se pojavijo kakršnikoli neželeni učinki.
Pri večini vnetnih revmatičnih boleznih so potrebna tudi t.i. imunomodulirajoča zdravila, ki vplivajo na nepravilno imunsko dogajanje, umirjajo sklepno vnetje in preprečujejo njegove posledice. Močna protivnetna zdravila so še glukokortikoidi, ki jih dajemo predvsem bolnikom s sistemskimi boleznimi vezivnega tkiva. Zadnja leta so na voljo biološka zdravila, ki zavirajo delovanje določenih beljakovin, ki so posredniki sklepnega vnetja. Predpisujemo jih bolnikom s hujšimi oblikami nekaterih vnetnih revmatičnih bolezni, pri katerih so druge oblike zdravljenja neučinkovite. Biološka zdravila so zelo draga, zato so težje dostopna.

Kadar so sklepi hudo okvarjeni, so potrebni kirurški posegi. Možne so razne kirurške operacije, najpogostejše pa so zamenjave vnetno spremenjenih sklepov z umetnimi (predvsem kolka in kolena).

Sorodne vsebine

Osteoartroza (1. del)

Protin

Artritis
Kakšen je vpliv prehrane na revmatične bolezni?

Doslej niso dokazali, da bi različne diete in prehranski dodatki izboljšali ali celo povsem pozdravili revmatične bolezni. Nekatere diete, o katerih so napisane cele knjige ali so objavljene na spletnih straneh, so celo škodljive, zlasti če posameznik opusti uveljavljeno zdravljenje z zdravili. Bolnik z revmatično boleznijo naj uživa raznovrstno, energetsko zadostno in uravnoteženo prehrano. Dnevni obroki naj vključujejo vseh pet glavnih skupin živil: kruh, druga živila iz žitaric, sadje, zelenjavo, mleko in mlečne proizvode ter meso.
Seznam člankov Komentirajte objavo




Nazadnje urejal/a marjan 18 Apr 2009 11:22; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 24 Dec 2007 19:55    Naslov sporočila: Revmatoidni artritis Odgovori s citatom

Pozdravljeni.
Te dni sem dobil potrditev diagnoze - revmatoidni artritis. Dobil sem ustrezna zdravila (Medrol in Methotrexat). Vsake 14 dni imam kontolo krvi, zaradi stranskih učinkov, itd.
Zanima me, kaj lahko sam še storim za izboljšanje stanja? Morda prehrana,kakšno gibanje, alternativno zdravljenje,....
Še to - najhujše bolečine imam v sklepih leve strani telesa (rama,komolec,zapestje,kolk,koleno,gleženj). Desna stran me veliko manj boli. Ali to kaj pomeni.
Za kakršne koli informacije odgovore se vam zahvaljujem.
Janez


odgovor: revmatoidni artritis
avtor: Andreja Cokan, dr. med.
Spoštovani!
Revmatoidni artritis je mogoče zdraviti z zdravili, fizioterapijo, zaposlitveno terapijo in operativno. Izbiro zdravljenja narekujejo potrebe bolnika.
Fizioterapija ima pri zdravljenju bolnikov z revmatoidnim artritisom pogosto pomembno vlogo. Telovadba v bazenih s toplo vodo zmanjšuje zategnjenost mišic ter togost sklepov. Odstranljive opornice včasih zelo pomagajo zmanjševati bolečine v dlaneh in zapestjih. Omiljenje bolečin v stopalih je mogoče doseči s posebnimi vložki ali - če je potrebno- z ortopedskimi čevlji.
Koristi tudi zaposlitvena terapija. Zaposlitveni terapevt lahko svetuje, kako obvladati vsakodnevna opravila, ter priporoči različne pripomočke na oblačilih in v gospodinjstvu. Zaenkrat ni dokazov, da bi bila hrana pri zdravljenju revmatoidnega artritisa posebno pomembna. Kljub temu se zdi, da je prehrana, bogata z ribami in ribjimi tolščami, boljša kakor brez njih. Akupunktura lahko olajša bolečine, nima pa vpliva na potek bolezni.
Naj še enkrat poudarim, da je ustrezno razgibavanje obolelih sklepov, čeprav se bolniki tega pogosto bojijo, nujni sestavni del zdravljenja.
Svetujem vam tudi, da se vključite v društvo obolelih za revmatoidnim artritisom, kjer vam lahko dajo še več koristnih nasvetov in informacij.
Lep pozdrav!
Andreja Cokan, dr.med.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 24 Dec 2007 20:09    Naslov sporočila: Artritis ni samo beseda Odgovori s citatom

Artritis

Artritis ni samo beseda, ki jo zdravniki uporabljajo, ko govorijo o bolečih, togih sklepih. V resnici obstaja veliko vrst artritisa, vsak s svojimi simptomi in načini zdravljenja. Velika večina artritisov je kronična. In to pomeni zelo dolgotrajne bolečine in zdravljenje.

Artritis lahko napade sklepe v skoraj vsakem delu vašega telesa. Nekatere vrste artritisa povzročijo spremembe, ki jih lahko vidite in čutite: zatekanje, toplota in rdečica na vaših sklepih. Pri nekaterih bolečine in zatečenost trajajo samo krajši čas, ampak so zelo hude. Druge oblike pa imajo lahko manj težavne znake, ampak bolj počasi in zabrtno uničujejo vaše sklepe.

Splošne vrste artritisa
Artritis je ena najbolj pogostih bolezni na svetu. Milijoni odraslih in polovica vseh ljudi, starih več kot 65 let, ima to zoprno bolezen. Starejši ljudje imajo najbolj pogosto osteoartritis, revmatoidni artritis ali putiko.

Osteoartritis
Osteoartritis je najbolj pogosta oblika artritisa pri starejših ljudeh. Osteoartritis se začne z obrabljenim hrustancem. Hrustanec je tkivo, ki napolnjujejo prostor med kostmi v sklepu. Ko se hrustanec izrablja, se kosti drgnejo med seboj in osteoartritis se poslabšuje. Osteoartritis se najbolj pogosto pojavi v rokah, vratu, spodnjem, zadnjem delu hrbta ali na najbolj obremenjenih sklepih vašega telesa, kolenih ali bokih.

Znaki osteoartritisa so lahko od togosti in manjše bolečine, ki pridejo in izginejo z telesno aktivnostjo, kot je npr. hoja ali pa so to bolečine v sklepih, ki povzročajo sključenost in ne izginejo tudi med spanjem. Včasih osteoartritis povzroči, da postanejo sklepi togi, če jih dalj časa niste razmigavali, kot npr. pri vožnji v avtomobilu. Ampak ta togost izgine takoj, ko se malo razgibate. Včasih pa osteoartritis povzroča težave pri premikanju sklepov in nekatere nezmožnosti v hrbtu, kolenih ali bokih.

Kaj so vzroki za nastanek osteoartritisa?

Staranje je zelo pogost vzrok za nastanek osteoartritisa.

Poleg tega znanstveniki menijo, da vzroki zavisijo od tega, na katerem delu telesa se pojavi. Npr. osteoartritis v rokah ali bokih je mogoče pogost v vaši družini, osteartritis v kolenih je mogoče povezan s preveliko telesno težo. Poškodbe ali prevelika obremenjenost pa lahko povzročijo osteoartritis v kolenih, bokih ali rokah.


Revmatoidni artritis
Revmatoidni artritis je avtoimunska bolezen. To pomeni, da vaše telo samo napada obloge vaših sklepov, prav tako, kot pri poskusih zaščite pred boleznijo ali poškodbo. Npr., če imate drobec tujka v vašem prstu, postane prst vnet, boleč, rdeč in zatečen. Revmatoidni artritis povzroči vnetje vaših sklepov. To vnetje povzroča bolečine, zatekanje in okornost, ki traja cele ure. To se pogosto pojavlja istočasno na večih sklepih. Mogoče celo ne morete premikati sklepov. Ljudje z revmatoidnim artritisom se pogosto ne počutijo dobro. Počutijo se utrujene ali imajo vročico.

Revmatoidni artritis se lahko pojavi pri ljudeh vseh starosti in je najbolj pogost pri ženskah.

Revmatoidni artritis lahko prizadane skoraj vsak sklep v telesu, vključno s sklepi v prstih, zapestju,vratu, ramenih, komolcih, bokih, kolenih, gležnjih, nogah in hrbtu. Če imate revmatoidni artritis v sklepu na levem delu telesa, potem ga boste zelo verjetno imeli tudi na nasprotni strani. Revmatoidni artritis ne napada samo sklepov. Napada tudi druge telesne organe, npr. srce, mišice, krvne žile, živčni sistem in oči.

Protin, putika
Protin ali putika je je ena od najbolj bolečih oblik artritisa.

Napad povzroči nastanek soli sečne kisline v sklepih. Obloge teh kristalov povzročijo otekanje, rdečico, vročino, bolečino in togost v sklepu. Putika pogosto nastane po uživanju določene vrste hrane, npr. lupinarjev (raki,školjke,polži) jeter, posušenega fižola,graha, sardel ali mesne omake. Pitje alkohola, prevelika telesna teža in nekatera zdravila protin samo še poslabšajo. Pri starejših ljudeh lahko zdravila za krvni pritisk povzročijo napad putike.

Putika najpogosteje napade palce na nogi, vendar lahko prizadane tudi ostale sklepe, npr. gležnje, komolce, kolena, zapestje, roke ali ostale nožne prste. Otekanje lahko povzroči zategnjenost kože na sklepu, kar povzroči rdečico ali celo vijolično barvo in preobčutljivost. Zdravnik vam lahko predlaga krvni test in obsevanje. Lahko vam tudi vzamejo vzorec tekočine iz napadenega sklepa.

Ostale bolj pogoste oblike artritisa so psoriatični artritis, ankiloza hrbtnih vretenc, reakcijski artritis in artritis čeljusti.


Opozorilni znaki artritisa
Verjetno že imate nekatero od oblik artritisa, če imate katerega od naslednjih znakov:

trajne bolečine v sklepih
otekanje sklepov
togi, okorni sklepi
preobčutljivost ali bolečino pri dotiku
težave pri gibanju ali normalni uporabi sklepa
rdečico ali vročino sklepa

Če imate katerega koli od teh znakov že dalj kot dva tedna, se posvetujte s svojim zdravnikom ali revmatologom.

Če imate vročino ali se slabo počutite ali vam nenadoma otečejo sklepi ali imate težave pri uporabi sklepov, potem takoj obiščite svojega zdravnika. Ta vas bo izprašal o vaših simptomih in naredil fizični pregled obolelih sklepov. Mogoče boste naredili tudi slikanje sklepov pred odločitvijo o načinu zdravljenja.


Zdravljenja artritisa
Vsaka vrsta artritisa se zdravi na svoj način, vendar imajo tudi skupne načine zdravljenja. Počitek, vaja, zdravo prehranjevanje in pravilno uporabljanje in zaščita vaših sklepov so ključnega pomena pri zdravljenju katere koli vrste artritisa. Dobri čevlji in sprehajalne palice lahko pomagajo pri bolečinah v kolenih ali bokih pri hoji. Priskrbite si tudi dobro orodje za odpiranje steklenic, pločevink.

Dodatno lahko uporabljate zdravila (NSAID) ali prehranske dodatke, ki pomagajo zmanjšati bolečine in otekanje. Nekatere dobite na recept, nekatere pa v prosti prodaji. Predvsem pri zdravilih na recept bodite pozorni na neželjene stranske učinke.

Nekateri načina zdravljenja pa so učinkoviti za samo določeno vrsto artritisa.

Osteoartritis
Počitek in vaja vam bo olajšala gibanje sklepov. Namesto zdravil na recept rajši uživajte prehranske dodatke z glukozamin sulfatom (glucosamine sulfate) za zmanjšanje bolečin in otekanja.Uživanje teh dodatkov je varno, brez neželjenih stranskih učinkov in lahko je dolgotrajno.
Skrbite za zdravo telesno težo.
Če so vaše bolečine v kolenih neznosne, vam zdravnik lahko da injekcijo, ki vam bo omogočila gibanje. Nekatere pa je potrebno tudi operirati za popravilo oziroma zamenjavo sklepa.

Revmatoidni artritis
Že samo z rednim gibanjem lahko izboljšate svoje počutje. Priporočamo vam uživanje prehranskih dodatkov s Transfer factorjem za uravnavanje delovanja imunskega sistema, katerega nepravilno delovanje sploh povzroči revmatoidni artritis.
Zdravnik vam lahko predpiše zdravila proti bolečinam, proti revmatska zdravila (DMARD). Ker pa imajo vsa ta zdravila neželjene stranske učinke se jih raje izogibajte, še posebno, ker jih je potrebno jemati na daljši rok.

Putika
Poskusite ugotoviti (ali s pomočjo svojega zdravnika) vzroke za napad protina in se jim izogibajte v prihodnje. Zdravnik vam lahko predpiše zdravila proti bolečinam ali kortikosteroide. Ta zmanjšajo otekanje, zato se lahko počutite boljše že po nekaj urah. Napad pa ponavadi izgine po nekaj dneh. Če imate zelo pogoste napade, lahko dobite zdravila za preprečitev le-teh.

Redna vaja vam lahko pomaga

Poleg počivanja in uživanja prehranskih dodatkov ali zdravil je redna vaja zelo koristna za ohranjanje zdrave telesne teže, ohranjanje močnih mišic in nadziranje simptomov artritisa. Dnevna hoja ali plavanje ohranja gibljivost sklepov, zmanjšuje bolečine in krepi mišice v sklepih.

Naslednji trije načini vadbe so najboljši pri artritisu:

serija gibov, kot npr. plesanje, zmanjšuje oteklost, ohranja gibčnost

vaje za moč, najboljše s Powerballom za artritis v rokah, vzdržujejo ali povečujejo močne mišice v sklepih. Močne mišice pa varujejo vaše sklepe.

aerobične ali vzdržljivostne vaje, kot npr. kolesarjenje, jahanje, vzdržuje vaše srce in ožilje bolj zdrave, preprečujejo povečanje telesne teže in izboljšujejo splošno sposobnost vašega telesa. Te vaje lahko tudi zmanjšajo otekanje v nekaterih sklepih.

Kaj še lahko naredimo?

Poleg redne vaje in vzdrževanja zdrave telesne teže si lahko blažimo bolečine v sklepih tudi z toplimi ali mrzlimi obkladki, poležavanjem v topli kopeli ali plavanjem v bazenu.

Zdravnik vam lahko predlaga tudi operacijo, če vam ostali načini zdravljenja ne pomagajo ali če so vaši sklepi nefunkcionalni. Z operacijo zamenjajo ali popravijo sklep z umetnim. Najbolj pogosto izvajajo operacije na kolenih in bokih.

Nekatere raziskave dokazujejo, da lahko kitajska akupunktura pomaga nekaterim ljudem z osteoartritisom.

In najbolj pomembno, ne vzemite artritis in spremljajoče bolečine kot nujen del svojega staranja. Skupaj z zdravnikom lahko zmanjšate svoje bolečine in togost v sklepih in preprečite njihove še bolj resne poškodbe.

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ursa skender
Član


Pridružen/-a: 03.03. 2008, 11:05
Prispevkov: 4

PrispevekObjavljeno: 03 Mar 2008 12:09    Naslov sporočila: Diagnoza mojega moža simetričen seroneg. poliartritis Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
prosim pomagajte nama, ker sva že čisto obupala. zadnji izvidi mojega moža so prispeli v soboto diagnoza je Simetričen seroneg poliartritis. Do sedaj je prejamal antirevmatike

Sulfasalazin 500 mg, in pa Medrol
potem pa še Alpfa d3 in pa kalcijev karbonat, ter Movalis za bolečine.

Movalis smo po izboljšanju ukinili, tudi Sulfasaluzin se je iz 5 tablet (3 zjutraj 2 zvečer) zmanjšal na 4 dnevno.

Po sedanjih izvidih je dobil še Methotrexat "Ebewe" 2,5 mg. In stanje se še poslabšuje. Ne veva več kaj naj.

Hvala.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 03 Mar 2008 15:01    Naslov sporočila: Re: poliartritis Odgovori s citatom

Spoštovani !

Gre za vnetje več sklepov.....!
(artritis, poliartritis, spondilitis)

Vzrok:
Vnetje nastane zaradi motenj delovanja imunskega sistema in se samodejno obnavlja in ohranja.

Znaki:
Vnetje sklepov se razvije postopoma in se deloma razširi po vsem telesu, včasih pa se pojavlja tudi v napadih. Sklepi postanejo vidno otečeni, vnetje pa spremljajo hude bolečine. Značilna je jutranja okorelost, ki traja nekaj časa.

Zdravljenje Fizikalna terapija:
Nadzorovana fizikalna terapija je zelo pomembna. Grejte boleči predel in se namakajte v kopelih, ki spodbujajo prekrvavitev.

Prehrana:
V vaši prehrani naj prevladujejo polnozrnat kruh in žitarice ter živila iz zelenjavne skupine. Uživajte malo maščob in nič soli.

Kako zavreti izbruhe akutnega vnetja:
Lokalno hladite prizadeti predel in uporabljajte gele in obliže za lajšanje bolečin. Lahko jemljete tudi salicilatne analgetike, a samo začasno.

Nasvet: Če bolečine spremlja zvišana telesna temperatura ali če trajajo dlje časa, se posvetujte s svojim zdravnikom.

Zdravilo ..Methotrexat "Ebewe" 2,5 mg,
so zaviralci celične presnove (antimetaboliti)

V kolikor po Movalisu ne bo bolje bo mogoče potrebno uvesti močnejša zdravila. Morda bi bilo smiselno obiskati še revmatologa.

Lep pozdrav in čim manj bolečin želim vašemu možu
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ursa skender
Član


Pridružen/-a: 03.03. 2008, 11:05
Prispevkov: 4

PrispevekObjavljeno: 03 Mar 2008 15:42    Naslov sporočila: Hvala vam g. Marjan za tako hiter odgovor. Odgovori s citatom

Ni mi jasno zakaj seronegativen?


In ali sploh bo kdaj bolje, Luka, moj mož ima sedaj 29 let bolezen se je pojavila v tako kronični obliki novembra 2006. V zadnjem času kar precej omenjajo t.i. biološka zdravila, so v Sloveniji sploh dosegljiva? Vsi govorijo o astronomskih cenah.
Mi mogoče lahko tudi odgovorite koliko stane obisk v zdravilišču, mislim da Terme Krka ali je možen obisk zdravilišča z delno povrnitvijo stroškov?


Imamo mazila (Perskindol), pa kopeli pa zdravo prehrano ( ajda, rž, )

Če bi karkoli lahko naredila da omilimo vse to bi.

Še vedno je zaposlen kot strojnik težke gradbene mehanizacije in še vedno dela dnevno po 8 ur in več (današnje službe pač ne delajo izjem).


In še eno vprašanje - zelo si želiva še enega otroka, sedaj imava 3 leta staro deklico. Ne vem če je prav, da si želiva še enega otroka (bo zdrav, glede na vsa zdravila? Če je sploh možno da bi ga imela, v navodilih Sulfazalazina sicer piše da je prisotna zmanjšana plodnost.)

Še eno vprašanje, glede na to da sedaj že 1, 5 leto jemlje Medrol sicer samo 4 mg, ampak ali niso to zdravila z visokimi negativnimi učinki?

Naj napišem samo še to, da je stanje v slovenskem zdravstvu zelo žalostno, vsi naju samo pošiljajo sem in tja; na pregledu, za izvide, ki sva jih dobila sedaj pa sva bila 19.12. Da ne govorimo o sprejetju na revmatologijo, za kar sva prosila od novebra, pa so naju vzeli v februarju 2007 - pod urgentno s hospitalizacijo.

Kaj menite o Transfer factor in pa Lyprinex (izdelava Life plus). So ti t.i. dodatki sploh kaj koristni?
Res ne vem več na koga naj se obrnem. Hvala vam za odgovor.

Lep pozdrav

Urša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Roža
Član


Pridružen/-a: 21.02. 2008, 15:40
Prispevkov: 384

PrispevekObjavljeno: 04 Mar 2008 00:20    Naslov sporočila: Re: Hvala vam g. Marjan za tako hiter odgovor. Odgovori s citatom

ursa skender je napisal/a:
Ni mi jasno zakaj seronegativen?

Nekatere vrste revmatizma se ne da dokazati s krvnimi vzorci. Vaš mož je imel te titre negativne in zato je seronegativen.

ursa skender je napisal/a:
In ali sploh bo kdaj bolje, Luka, moj mož ima sedaj 29 let bolezen se je pojavila v tako kronični obliki novembra 2006. V zadnjem času kar precej omenjajo t.i. biološka zdravila, so v Sloveniji sploh dosegljiva? Vsi govorijo o astronomskih cenah.
Mi mogoče lahko tudi odgovorite koliko stane obisk v zdravilišču, mislim da Terme Krka ali je možen obisk zdravilišča z delno povrnitvijo stroškov?

Mož ima sedaj zdravila, ki bi mu naj pomagala. Verjetno je, da mu boljše. Svetujem vam, da si nabavita nekaj literature glede revmatskih bolezni. Nekaj boste izvedeli tudi na http://www.revma.net/?show=show_page&page_id=294&subpage_id=8
Biološka zdravila so že v Sloveniji in so res precej draga. Zdravljenje mora odobriti posebna komisija. Glede na to, da je mož še zelo mlad, bi moral poskusiti pri svojem revmatologu, da da predlog za to zdravljenje. Do tega zdravljenja so upravičeni tisti bolniki, ki jim ostala zdravila ne pomagajo. Isto velja za zdraviliško zdravljenje - zopet na predlog revmatologa. Kolikor vem ima pravico do 1x letnega zdraviliškega zdravljenja. Koliko mora prispevati sam, pa ne bi vedela. Lahko pokličete v zdravilišče, ki ga imate v mislih.
Obstaja društvo revmatikov. Pozanimajte se, kje je najbližja podružnica in imel bo razne ugodnosti pri zdraviliškem zdravljenju. Poskrbijo tudi za izobraževanja.
Pomembna je tudi pravilna prehrana in zdravo življenje. Tako lahko sam ogromno naredi za svoje zdravje.

ursa skender je napisal/a:
Še vedno je zaposlen kot strojnik težke gradbene mehanizacije in še vedno dela dnevno po 8 ur in več (današnje službe pač ne delajo izjem).

Če se mož ne počuti zmožnega delati na tem delovnem mestu ali če bi želel imeti krajši delovni čas, mora spet podati predlog revmatolog na IK za ugotavljanje delazmožnosti in invalidnosti. Potem je od njih odvisno, kako naprej.

ursa skender je napisal/a:
In še eno vprašanje - zelo si želiva še enega otroka, sedaj imava 3 leta staro deklico. Ne vem če je prav, da si želiva še enega otroka (bo zdrav, glede na vsa zdravila? Če je sploh možno da bi ga imela, v navodilih Sulfazalazina sicer piše da je prisotna zmanjšana plodnost.)

Glede teh zdravil ne bi mogla reči, kako vplivajo na otroka, vendar za Medrol mislim, da ni dobro, da ga jemlje. Vprašajte kakšnega pediatra. Za ženske vem, da ne smejo zanositi 6 mesecev po terapiji z Medrolom.
Če gre za zmanjšano plodnost ni nujno, da ne boste zanosila. Mogoče samo malo težje kot prvič. Mislim pa, da če se že odločata za otroka, je bolje sedaj, kot čez nekaj let, ko bo imel mož že dalj časa ta zdravila.

ursa skender je napisal/a:
Še eno vprašanje, glede na to da sedaj že 1, 5 leto jemlje Medrol sicer samo 4 mg, ampak ali niso to zdravila z visokimi negativnimi učinki?

Medrol ima veliko negativnih učinkov. Žal je to prvo zdravilo za zdravljenje revmatskih bolezni. Med drugim povzroča osteoporozo, depresijo ali druge psihične motnje, višanje telesne teže, povišan krvni sladkor, vnetje želodčne sluznice in ulkuse ...
Svetujem vam, če še nima, zaščito za želodec, pogoste kontrole krvnega sladkorja in jemanje Ca preparatov ter vitamina D. Dobro bi bilo tudi slikati kostno gostoto, vendar je to zaenkrat možno samo samoplačniško.

ursa skender je napisal/a:
Naj napišem samo še to, da je stanje v slovenskem zdravstvu zelo žalostno, vsi naju samo pošiljajo sem in tja; na pregledu, za izvide, ki sva jih dobila sedaj pa sva bila 19.12. Da ne govorimo o sprejetju na revmatologijo, za kar sva prosila od novebra, pa so naju vzeli v februarju 2007 - pod urgentno s hospitalizacijo.

Žal je naše zdravstvo res v slabem stanju. Ravno zaradi tega so pomembna društva bolnikov z enakimi diagnozami, da lahko opozarjajo na nepravilnosti. Svetujem vam, da sta z možem malo bolj "sitna" in vztrajata, da potrebuje izvide in večkrat pokličite, tako boste mogoče prej dobili izvide. To govorim iz lastnih izkušenj. Saj bo priletela kakšna pikra pripomba, vendar se ne sekirajte. Bolj boste vztrajni, prej boste dobili datum ali izvid, ker se naveličajo nenehnih klicev.

ursa skender je napisal/a:
Kaj menite o Transfer factor in pa Lyprinex (izdelava Life plus). So ti t.i. dodatki sploh kaj koristni?
Res ne vem več na koga naj se obrnem. Hvala vam za odgovor.

Za te izdelke bi vam največ koristnih nasvetov lahko dali revmatiki, ki so jih že poskusili. Večkrat je žal tako, da takšna zdravila najbolj tanjšajo denarnico, koristi pa ni ravno prave.
Sama sem hitro ugotovila, da je za zdravje najpomembnejša prehrana in pozitiven pristop. Prehranski dodatki niso tako zelo pomembni. Nekateri mastno služijo z njimi.

Vse dobro!
_________________
LP Roža


Življenje je kot basen: ni važno, kako dolgo je, ampak koliko je vredno.
SENEKA
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ursa skender
Član


Pridružen/-a: 03.03. 2008, 11:05
Prispevkov: 4

PrispevekObjavljeno: 04 Mar 2008 08:31    Naslov sporočila: Hvala ga. Roža Odgovori s citatom

Hvala vam za odgovore, ste me kar malo pomirili.

Včeraj sva bila pri osebni zdravnici, dobila sva napotnico za v Dolenjske toplice za pregled gostote kosti. Pri revmatologu je naročen šele v oktobru, zdravnica pa nama je še lepo rekla, da sedaj pri naši hiši ne živimo trije, ampak štirje: mož, jaz, hčerka in artritis in naj ga sprejmemo za svojega, ker drugače ne gre.

In še to je rekla da bi bil marsikdo zelo vesel moževe diagnoze, ker bi vedel da bo dočakal svojih 70, 80 let.

Torej: borit se, borit se, borit se.
Kako zelo te življenje zvije,... sanjaš nedosanjane sanje gradiš, zidaš, ustvarjaš, potem pa bum, konec. In kako zelo težko je kar naenkrat razložiti okolici, da moj mož ni len ampak bolan.

Keep on shining....


Urša
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Roža
Član


Pridružen/-a: 21.02. 2008, 15:40
Prispevkov: 384

PrispevekObjavljeno: 04 Mar 2008 13:29    Naslov sporočila: Re: Hvala ga. Roža Odgovori s citatom

ursa skender je napisal/a:
Torej: borit se, borit se, borit se.
Kako zelo te življenje zvije,... sanjaš nedosanjane sanje gradiš, zidaš, ustvarjaš, potem pa bum, konec. In kako zelo težko je kar naenkrat razložiti okolici, da moj mož ni len ampak bolan.

Vidva glejta samo pozitivno še naprej na življenje, pa bo še vse dobro. Bodita močna in se ne pustita odgnati. Imejta se rada in preživita veliko časa skupaj. To bo možu olajšalo težave, ker bo vedel, da ga razumete in se lahko zanese na vas.
Za ostale se ne sekirajta, kaj si mislijo. Nekateri bolezni ne bodo nikoli razumeli in se ne zavedajo, da so lahko že jutri na istem.
Želim vama uspešno spopadanje z boleznijo.

Veliko sončnih dni!
_________________
LP Roža


Življenje je kot basen: ni važno, kako dolgo je, ampak koliko je vredno.
SENEKA
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tanči
Član


Pridružen/-a: 26.04. 2008, 12:37
Prispevkov: 11

PrispevekObjavljeno: 26 Apr 2008 12:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

lep pozdrav.dobila sem diagnozo revmatoidi artritis.začeti bi morala z zdravljenjem s tabletami rosichin,vendar me skrbi,saj imajo veliko slabih posledic,mende najbol na ledvicah in jetrih.če bi vsaj vedela da bi pomagale.dve leti imam težave s členki na rokah, sedaj pa mesec dni na obeh kolenih.zlo sem se prestrašila ko sem na tem forumu prebrala, da artritis napade tudi srce in ožilje.sicer sem zelo pozitivna, a vzelo mi je voljo.pijem cedrovo olje in se mažem z naklofen kremo.stara sem 38 let,rodila pred 20 leti dvojčka,revmatologinja mi je na vprašanje, če sem lahko s to boleznijo noseča,odgovorila,da bi bilo to v bistvu dobro.vesela bom odgovora.lep dan,tanja
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 26 Apr 2008 14:35    Naslov sporočila: Re: Odgovori s citatom

Spoštovani !
Vem, da vas je strah zdravil ozi. njihovih stranskih učinkov.
Na žalost imajo vsa zdravila stranske učinke, ampak, če bi vsi takole gledali na to , bi zdravniki težko zdravili bolezni, kjer so zdravila nujno potrebna za zdravljenje raznih bolezni in da se bolezen še ne stopnjuje...!

Revmatoidni artritis
Revmatoidni artritis je avtoimunska bolezen. To pomeni, da vaše telo samo napada obloge vaših sklepov, prav tako, kot pri poskusih zaščite pred boleznijo ali poškodbo. Npr., če imate drobec tujka v vašem prstu, postane prst vnet, boleč, rdeč in zatečen. Revmatoidni artritis povzroči vnetje vaših sklepov. To vnetje povzroča bolečine, zatekanje in okornost, ki traja cele ure. To se pogosto pojavlja istočasno na večih sklepih. Mogoče celo ne morete premikati sklepov. Ljudje z revmatoidnim artritisom se pogosto ne počutijo dobro. Počutijo se utrujene ali imajo vročico.

Revmatoidni artritis se lahko pojavi pri ljudeh vseh starosti in je najbolj pogost pri ženskah.

Revmatoidni artritis lahko prizadane skoraj vsak sklep v telesu, vključno s sklepi v prstih, zapestju,vratu, ramenih, komolcih, bokih, kolenih, gležnjih, nogah in hrbtu. Če imate revmatoidni artritis v sklepu na levem delu telesa, potem ga boste zelo verjetno imeli tudi na nasprotni strani. Revmatoidni artritis ne napada samo sklepov. Napada tudi druge telesne organe, npr. srce, mišice, krvne žile, živčni sistem in oči.

To ni tako blaga bolezen, zato vam svetujem, da vse eno poskusite z zdravili zdravit in lajšat vaše težave, saj za nekaj časa.
Drugače pa pojdite svojemu zdravniku in mu povejte, da vas je strah stranskih učinkov navedenih zdravil in mislim, da vam bo dal druge ob enem boste pa dobili tudi obrazložitev ( delovanja zdravila..! ).

Lepo okrevajte
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Roža
Član


Pridružen/-a: 21.02. 2008, 15:40
Prispevkov: 384

PrispevekObjavljeno: 26 Apr 2008 23:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Spoštovani!

Strinjam se z odgovorom gospoda Marjana. Tudi jaz vam svetujem posvet glede zdravljenja z vašim zdravnikom. Revmatoidni artritis je nujno potrebno zdraviti, ker lahko nezdravljen vodi do hude invalidnosti. Če se vam stanje hudo poslabša, se lahko zgodi, da vam ne bo nobeno zdravilo več pomagalo. Pretehtajte tudi to možnost.
_________________
LP Roža


Življenje je kot basen: ni važno, kako dolgo je, ampak koliko je vredno.
SENEKA
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tanči
Član


Pridružen/-a: 26.04. 2008, 12:37
Prispevkov: 11

PrispevekObjavljeno: 27 Apr 2008 08:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala obema, gospodu Marjanu in gospe Roži, da sta si vzela čas zame.Vsekakor bom začela z zdravljenjem.Morda sem samo potrebovala nekoga,ki mu lahko malo potožim.Že nekaj časa 8 let imam Tinitus (šumenje v ušesih),ki se ne prekine niti za minuto,stresi taki in drugačni se mi vrstijo in zavedam se, da se moram imeti rada.kako,pa je drugo.Sedaj v maju imam najprej pregled očesnega ozadja,začnem z resochinom in novembra pregled na P.Držaja.Drugače sem zaenkrat serumsko negativna.Je lahko možno kaj povezave, da sem 18 let jemala kontracepcijsko zaščito,Stediril D,sedaj pa 2 leti ne?In koliko vpliva sam stres,saj osebno mislim,da je to velik dejavnik.Želim lepo,sončno nedeljo in še enkrat ,hvala. Tanja
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 27 Apr 2008 11:49    Naslov sporočila: Re: Odgovori s citatom

Spoštovana Tanja !
Sem vesel, če sva vam z ga. Rožo bila kaj v korist z nasveti.

Tinitus

Citiram:
Že nekaj časa 8 let imam Tinitus (šumenje v ušesih),ki se ne prekine niti za minuto,stresi taki in drugačni se mi vrstijo in zavedam se, da se moram imeti rada.kako,pa je drugo.


Mislim, da bi bilo dobro opraviti pregled pri ...dr.med.,spec.otorinolaringologu in naj vam naredijo ADG, TIMPANOGRAM in VTG, ( če že niste opravili teh preiskav ) !

Tinitus je zelo moteča zadeva tole piskanje, šumenje, brnenje v ušesu.
Zmanjšate ga lahko, da ne poslušate preglasno glasbe, da ste umirjeni, sproščeni, da ne kadite, nekoliko pripomorejo tablete Urutal 8mg, katerega vam lahko predpiše dr. med.specialist otorinolaringolog.
Je pa znano, da to bolezen težko ozdravijo, če jo sploh, lahko se samo lajša ozi. zmanjša ta težava, da je manj naporna in moteča. Dobi se tudi en aparat, ki nekako zmanjšuje to šumenje, dobite ga v prodajalni slušnih aparatov, bodo vam tudi svetovali kako deluje.
Imel bi pa vprašanje ; če imate morda tudi moten sluh...?

Lepo nedeljo vam želim
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
tanči
Član


Pridružen/-a: 26.04. 2008, 12:37
Prispevkov: 11

PrispevekObjavljeno: 27 Apr 2008 18:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Spoštovani Marjan, lepo, da si vzamete čas. Vse preglede za Tinitus sem opravila, sluh imam v redu,vsake tri mesece hodim tudi na čiščenje ušesnega masla. Tinitus je neozdravljiv, vendar so primeri, da izgine, vendar ne poznajo vzroka. Odkar imam težave z artritisom, skoraj pozabim, razen zvečer, ko se odpravim spat, je hudo, a ni kaj. Mi lahko svetujete koliko gibanja je primerno v mojem primeru, da ne bi stanja še poslabšala, seveda ne pretiravam, niti trenutno, ker koleno kar boli, ne zmorem, razen sprehoda. V lekarni sem kupila žele s katerim si hladim obolela mesta. Hvala in lep pozdrav
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Roža
Član


Pridružen/-a: 21.02. 2008, 15:40
Prispevkov: 384

PrispevekObjavljeno: 27 Apr 2008 18:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Spoštovani!

Pri revmatskih boleznih ni omejitve gibanja. Celo svetujejo gibanje. Opazujte svoje telo in poskušajte koliko zmorete. Na začetku ne pretiravajte. Če začutite bolečine pa takoj prenehajte z aktivnostjo.

Tinitus je ozdravljiv samo v prvih dneh, ko se pojavi. Če je takrat zdravljenje z infuzijami pravočasno, lahko popolnoma izzveni v parih dneh, največ desetih.
_________________
LP Roža


Življenje je kot basen: ni važno, kako dolgo je, ampak koliko je vredno.
SENEKA
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 27 Apr 2008 18:50    Naslov sporočila: Re: Odgovori s citatom

Spoštovana ga. Tanja, vidim, da tinitus dobro poznate, mogoče vas bom malo potolažil s tem, če vam povem, da ga jaz tudi imam .. cca 8 let .. in dobro vem kako je to lahko moteče v vsakdanjem življenju, meni se je poslabšal še sluh.
Glede vaj ste me vprašali, vaje delajte kolikor zmorete, ne pretiravajte, sigurno vam bodo koristile.
Zelo pametno bi bilo obiskat fizioterapevta, kateri bi vam pokazal in svetoval kako delate vaje in katere, da vam bodo v korist.

Želim vam čim manj bolečin
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
tanči
Član


Pridružen/-a: 26.04. 2008, 12:37
Prispevkov: 11

PrispevekObjavljeno: 27 Apr 2008 19:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

vesela sem vaših odgovorov,g Marjan. Od tinitusa sem nehala govoriti z ljudmi, saj si ne predstavljajo kako je imeti roj čebel v glavi,kako je,da nisi nikoli sam.Vi veste, zato lahko razumete. Fajn bi bilo ja, da bi prišla do fizioterapevta. Saj artritis bi nekako sprejela v svoj vsakdan, a res sem se vstrašila tega, da gre na notranje organe.Mislite, da to lahko preprečim? lep pozdrav in čim manj šumenja
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Roža
Član


Pridružen/-a: 21.02. 2008, 15:40
Prispevkov: 384

PrispevekObjavljeno: 27 Apr 2008 21:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Spoštovana ga. Tanja!

Moja znanka ima revmatoidni artritis. Imela je hude bolečine in mislila, da mora počivati. Potem je dobila za rojstni dan psička in bila prisiljena, da je hodila z njim na sprehode. Zdravstveno stanje se ji je izboljšalo in prav uživa v teh vsakodnevnih aktivnostih. Zdravila proti bolečinam potrebuje še zelo redko. Sama pravi, da ji je psička pomagala pozdraviti bolezen.
Hodite na sprehode v naravo. Tam boste našla sprostitev in vsak dan boste na svežem zraku. Poskusite.
_________________
LP Roža


Življenje je kot basen: ni važno, kako dolgo je, ampak koliko je vredno.
SENEKA
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tanči
Član


Pridružen/-a: 26.04. 2008, 12:37
Prispevkov: 11

PrispevekObjavljeno: 29 Apr 2008 06:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Spoštovana g. Roža,hvala za vzpodbudne besede. Rada sem v naravi in bi bila še več, če ne bi bilo večnega razloga, da ni časa. To bo treba spremeniti, res. Včeraj sem šla na daljši sprehod, ne samo po ravnem, takoj ne, a danes je manj bolečin. Upam da bom zdravljenje z Resichinom dobro sprejela in potem samo naprej. Lep dan
Tanja
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 29 Apr 2008 07:50    Naslov sporočila: Re: Odgovori s citatom

Citiram:
Spoštovana g. Roža,hvala za vzpodbudne besede. Rada sem v naravi in bi bila še več, če ne bi bilo večnega razloga, da ni časa. To bo treba spremeniti, res. Včeraj sem šla na daljši sprehod, ne samo po ravnem, takoj ne, a danes je manj bolečin. Upam da bom zdravljenje z Resichinom dobro sprejela in potem samo naprej. Lep dan
Tanja

Spoštovana Tanja !
Oba z ga. Rožo bova zadovoljna, vesela in srečna, če se bo vam življenje polepšalo in da bi bilo čim manj bolečin.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Roža
Član


Pridružen/-a: 21.02. 2008, 15:40
Prispevkov: 384

PrispevekObjavljeno: 29 Apr 2008 08:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Spoštovana g. Tanja!

Veseli me, da je sprehod tako lepo minil in se boljše počutite. Vi samo nadaljujte s pozitivnim pristopom do življenja. Vzemite si čas samo zase in delajte na sebi. Vse bo še dobro in tudi zdravljenje bo pokazalo svoje rezultate. Vi samo vztrajajte, saj je veliko odvisno od vas.
Oglasite se nam še kdaj z novicami o vašem premagovanju bolezni.
Lep sončen dan!
_________________
LP Roža


Življenje je kot basen: ni važno, kako dolgo je, ampak koliko je vredno.
SENEKA
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tanči
Član


Pridružen/-a: 26.04. 2008, 12:37
Prispevkov: 11

PrispevekObjavljeno: 29 Apr 2008 14:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Spoštovana ga. Roža in g.Marjan.
Obema iz srca hvala za vzpodbudo, če bi več ljudi vedelo, kaj pomeni prijazna beseda,bi postali bogatejši, bogatejši za spoznanja, ki lepšajo vsak trenutek življenja. Lep dan še naprej!
Tanja
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Layla
Član


Pridružen/-a: 17.11. 2008, 23:05
Prispevkov: 21

PrispevekObjavljeno: 17 Nov 2008 23:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moj ata si je revmo pozdravil z zdravo hrano & bolj zdravim načinom življenja - telovadba vsak dan, sprehod...
Začel je pa s knjigo Domače zdravljenje artritisa Dr. Campbella.. zelo fajn knjiga.. čeprav je prehrano potem zelo spremenil, glede na še en kup drugih knjig..

Kontracepcijske tablete lahko povzročijo, da telo ne prejme dovolj vitaminov & mineralov... zato lahko pride do pomanjkanja.. v nekaterih primerih je hrana z več vitamini/minerali oz. jemanje dodatkov kot so ginko biloba ali drugi pomagalo ljudem..
Tudi jaz sem jih začela jemati, ko se mi je pojavila preobčutljivost na zvok.. Kasneje sem videla, da piše v drobnem tisku, da se lahko pojavijo podobni stranski učinki.. (!) & da je takrat pač treba nehati jemati..

pa tudi boljša drža & masaža mišic bi znala pomagati pri tinitusu, vsaj meni je.. vmes pa zna pomagati malo prijetne glasbe v ozadju, da človek posluša tisto, ne pa zvoka v glavi..
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tanči
Član


Pridružen/-a: 26.04. 2008, 12:37
Prispevkov: 11

PrispevekObjavljeno: 18 Nov 2008 09:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lepo vas pozdravljam. čez poletje se je kar veliko dogajalo, dobila sem tudi zdravljenje v D. toplicah za artritis. Na žalost so se mi pojavile občasne zelo hude bolečine v malih sklepih obeh rok in protibolečinske tablete npr, naklofen ne pomagajo. Še vedno se zdravim z Rechohinom in drugi teden imam kontrolo na P.Držaja. Po novem letu pa pregled oči, katerega me je strah. Premišljujem da bi se vpisala v društvo revmatikov, mi lahko svetujete kako. Bil je dan, ko se nisem bila sposobna zjutraj, po celi noči bolečin, sama oblečti in povem vam, da je bil občutek nemoči zelo krut. Ampak se ne dam. Kupila sem si pripomočke za vadbo prstov in delam na tem da sem čim večkrat v bazenu. Miselni vzorec, ki si ga vstavim v začetku dneva, je najbolj pomemben, a včasih samo pozitivno razmišljanje ni dovolj. Hudo mi je ker okolico obremenjujem s svojimi težavami, to nisem jaz. Moj poklic je pomagati drugim,zato mi je še težje. Želim lep dan, Tanja
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marjan
Administrator


Pridružen/-a: 01.02. 2007, 13:13
Prispevkov: 4477
Kraj: Slovenija

PrispevekObjavljeno: 18 Nov 2008 13:13    Naslov sporočila: Re: Odgovori s citatom

tanči je napisal/a:
Lepo vas pozdravljam. čez poletje se je kar veliko dogajalo, dobila sem tudi zdravljenje v D. toplicah za artritis. Na žalost so se mi pojavile občasne zelo hude bolečine v malih sklepih obeh rok in protibolečinske tablete npr, naklofen ne pomagajo. Še vedno se zdravim z Rechohinom in drugi teden imam kontrolo na P.Držaja. Po novem letu pa pregled oči, katerega me je strah. Premišljujem da bi se vpisala v društvo revmatikov, mi lahko svetujete kako. Bil je dan, ko se nisem bila sposobna zjutraj, po celi noči bolečin, sama oblečti in povem vam, da je bil občutek nemoči zelo krut. Ampak se ne dam. Kupila sem si pripomočke za vadbo prstov in delam na tem da sem čim večkrat v bazenu. Miselni vzorec, ki si ga vstavim v začetku dneva, je najbolj pomemben, a včasih samo pozitivno razmišljanje ni dovolj. Hudo mi je ker okolico obremenjujem s svojimi težavami, to nisem jaz. Moj poklic je pomagati drugim,zato mi je še težje. Želim lep dan, Tanja




Spoštovana ga. Tanja !
Poskusite vzeti ..Naprosen tablete ali ..Nalgesin forte 550mg.
Bi vam pa priporočil kašen gel proti bolečinski in si lahko večkrat dnevno namažete boleče sklepe, enim pomagajo.
V lekarni vam bodo znali svetovat, kateri je najbolj ugoden.
Glede kontrole za oči se ne obremenjujte že sedaj in strah je tudi odveč.
Vpis v društvo revmatikov je preprost. V vaši bližini si poiščite društvo teh bolnikov in predsednika društva in mislim, da nebo težav za vpis.
_________________
Lep pozdrav
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    ZDRAVSTVENE TEŽAVE - pomagajmo si sami. Seznam forumov -> POMOČ - bolnim Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group